טיפול שורש

טיפול שורש מתבצע לאחר אבחון וזיהוי פגיעה בתעלות השורש.

פגיעה זו נגרמת ע"י רובד חיידקים המכונה פלאק. שכבת הפלאק נוצרת על קו החניכיים והופכת לאבנית השן. כאשר היא לא מוסרת אצל הרופא השיניים המטפל או השיננית, חודרים החיידקים אל תעלות השורש ופוגעים ברקמת השן אשר הופכת לדלקתית.

מצב זה מחייב טיפול שורש מאחר והשורש נגוע וללא טיפול יביא בעתיד להרס השן.

אחת ההתמחויות במרכז המומחים של ד"ר שגב לרפואת שיניים, הוא טיפול שורש באמצעות מיקרוסקופ טיפולי אשר בעזרתו ניתן לבצע טיפולי שורש ברמה מדויקת מאוד מאחר והוא מאפשר גישה וראיה ישירה של אזור הטיפול- דבר שלא התאפשר בעבר. טיפול שורש שכזה מבטיח עמידות לטווח ארוך.

כיצד מתבצע טיפול שורש?

בזמן טיפול השורש, רופא השיניים המטפל ינקה את האזור הדלקתי ויסיר את הרקמה הפגועה ולאחר מכן, יפעל לטיפול ואיטום התעלה ע"י חומר המונע כניסה והתרבות של חיידקים באזור. טיפול זה מתבצע תחת הרדמה מקומית או אלחוש וברוב המקרים אינו מותיר תופעות לוואי או כאבים לאחר התפוגגות ההרדמה.

טיפולי שורש באמצעות מיקרוסקופ

אחת ההתמחויות של המרפאה היא טיפול שורש במיקרוסקופ.

מהו טיפול שורש באמצעות מיקרוסקופ?

בתוך שורשי השיניים קיימות תעלות שבהן מצויים כלי דם, סיבי עצם ורקמה. כאשר נפגעות הרקמות אשר מצויות בתעלות השורש, הן אינן מתרפאות וכתוצאה מכך יש צורך בהסרה של הרקמה הדלקתית, ניקוי הזיהום ואטימת החלל שנוצר בחומרי איטום אנטי-דלקתיים. בעבר, טיפולי שורש התבצעו בצורה "עיוורת" למדי ע"פ תחושת ידו של הרופא המטפל מאחר ולא הייתה דרך לראות את אזור הטיפול ועל כן, רמת דיוק הטיפול והשפעתו היו קצרי טווח.

בזכות טכנולוגית המיקרוסקופ הטיפולי המתקדמת, כיום מתאפשרת ראיה ישירה של האזור המטופל, דבר המאפשר דיוק מרבי בטיפול.

טיפול שורש - ד"ר ברטי שגב - מרפאת מומחים

כיצד מתבצע טיפול שורש באמצעות מיקרוסקופ?

המיקרוסקופ מאפשר תאורה והגדלה משמעותית עד פי 24 של האזור הנגוע וע"י כך ניתן לאבחן בדיוק רב את תעלות השורש שניזוקו. הטיפול מתבצע תחת אלחוש או הרדמה מקומית כאשר הרופא המטפל מבצע חתך מדויק המאפשר ראיה וגישה ישירה לאזור הטיפול. לאחר שהרקמה הניזוקה מוסרת, פועל רופא המטפל לטיפול ואיטום החלל בעזרת מכשור מיקרו-כירורגי. הליך זה מאפשר ריפוי טוב ומהיר יותר ובמרבית המקרים ללא כאבים, נפיחות וצלקות.

מהם היתרונות של טיפול זה?

באמצעות המיקרוסקופ הטיפול ניתן להציל שיניים ע"י זיהוי מוקדם של התפצלות תעלות, סדקים בכותרת ובשורש וכו' עוד לפני שהמטופל חש בהם. כמו כן, כיום אין תחליף לשיטה זו אשר רמת דיוקה גבוהה פי כמה וכמה מהשיטות המקובלות בעבר ואילו המטופל הינו שותף לטיפול ע"י אפשרות צפייה במשך הטיפול על צג. ברוב המקרים המטופל אינו מרגיש כאבים בזמן הטיפול ואינו סובל כאבים לאחר הטיפול, ללא צלקות או נסיגת חניכיים.
Scroll to Top